Literatura

Liu Zhongchun -  "QIGONG Lecący Żuraw Starochińskie ćwiczenia uzdrawiające",
Wyd. Res-Type, Katowice 1999

 


Zawartość książki zawiera opis długiej i krótkiej formy Qigong Styl Lecącego Żurawia, ma charakter pomocniczy i uzupełniający i nie umożliwia samodzielnego opanowania stylu. Dostępna z płytą  DVD

 

 

Krzysztof Maćko – „Tai Chi Chuan, Filozofia i praktyka”


 

Książka ta nie jest podręcznikiem do nauki Tai Chi, jednak może być pomocna zarówno dla osób początkujących, które szukają wyjaśnienia podstawowych zasad, jak i dla zaawansowanych, jako weryfikacja i porównanie własnych doświadczeń z doświadczeniami autora. Książka zawiera opis podstawowych zagadnień związanych z Tai Chi, szczegółowy opis formy 24 ruchowej stylu Yang oraz informacje na temat ćwiczeń z bronią.
 

 

 

          Odżywianie dla zdrowia

 

To prawdziwe kompendium wiedzy o żywności i odżywianiu, łączące w sobie perspektywę autentycznych wschodnich tradycji leczniczych z podejściem współczesnej zachodniej dietetyki. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja tego rodzaju, tak szeroko omawiająca zagadnienie zdrowego odżywiania! 

Kompendium zawiera: 
przejrzyste wskazówki rozróżniania i stosowania podstawowych produktów spożywczych 
metody łagodnego przejścia z diety opartej na produktach zwierzęcych na dietę, w której przeważającą rolę odgrywają nierafinowane zboża i warzywa
podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej, sztukę diagnozy pospolitych zaburzeń oraz rozpoznawania typu konstytucjonalnego własnego organizmu 
opisy poszczególnych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz ponad 300 przepisów kulinarnych na uzdrawiające dania 
informacje dotyczące odżywiania dzieci, zdrowia kobiet, odchudzania i głodówek leczniczych, a także leczenia dietą rozmaitych chorób m.in. zapalenia stawów czy uzależnienia od używek

 

 

Cheng Man Ching - "Trzynaście rozpraw o Tai Chi Chuan"


 

Mistrz Cheng Man Ching (1901-1975) jest jednym z najbardziej znanych na świecie popularyzatorów tai-chi. Sam zaczął w młodości praktykę z powodów zdrowotnych. Około siedmiu lat studiował u jednego z najsłynniejszych mistrzów w historii tai-chi, profesora Yang Cheng-Fu, z trzeciej generacji mistrzów tai-chi rodziny Yang, twórcy klasycznej, długiej formy stylu Yang.

 Douglas Wile – „Podstawowy kanon Tai-Chi w tradycji rodziny Yang”

 Książka  jest prezentacją jednej z najszlachetniejszych tradycji rozumienia i nauczania owych zasad. Wydobywa i udostępnia klasyczne teksty dotyczące praktyki tai-chi, a pochodzące od mistrzów, których sława i głębia doświadczenia wydają się niedościgłe. I właśnie ci mistrzowie zapraszają nas do swojej szkoły, abyśmy pod ich kierunkiem wzbogacali własne doświadczenie. Ile jest warstw rozumienia tych wskazówek – to temat do odkrycia i nie ma innego sposobu, aby się o tym przekonać, niż podążać za nimi we własnej praktyce i odsłaniać kolejne horyzonty.

 

 


Dr Yang Ywing Ming – „Taijiquan, Klasyczny styl Yang”Taijiquan Klasyczny styl Yang zawiera pełny i szczegółowy opis tradycyjnej, długiej formy Taijiquan stylu Yang wywodzącej się od Yang Pan-Hou. Dr Yang Jwing-Ming krok po kroku opisuje sekwencję 112 postaw, wyjaśniając metody prawidłowej regulacji ciała, oddechu, umysłu i Qi (energii). Omówione zostały również zestawy Qigong Taiji stanowiące klucz dla zrozumienia wewnętrznej strony form i ruchów, teoria Taiji, związki Qigong z Taijiquan, trening dźwięków oraz stanowiące kanon wszystkich systemów Taiji - Trzynaście Postaw. Książka dla każdego prawdziwego entuzjasty Taijiquan.

 Jou Tsung Hwa – „Droga Tai-Chi”

 


Sztuka równoważenia wewnętrznej energii dzięki cyklom płynnych ruchów ciała, opisana na tle uniwersalnej filozofii i potrzeb życia codziennego. Osiągnięcie mistrzostwa w tej sztuce niesie zdrowie, pogodę ducha, a także przekroczenie bariery między umysłem a światem zewnętrznym.
 

Mantak Chia, Juan Li – „Wewnętrzna praktyka Tai Chi”

 

 

Ćwicząc Tai Chi uczymy się pewnego sposobu rozumienia świata, którego podstawę stanowi taoistyczna zasada działania przez powstrzymywanie się od działania. Po wielu latach praktykowania Tai Chi ciało i umysł osiągają stan elastyczny. Forma opisana w tej książce jest nazywana Tai Chi Chi Kung. Tai Chi Chi Kung kładzie nacisk na wewnętrzną strukturę Tai Chi, sposób w jaki Chi płynie w ciele i sposób, w jaki energia ta przekazywana jest przez strukturę kostną do ziemi. Forma ta jest prosta do opanowania, choć zawiera w sobie wszystkie podstawowe esencjo-nalne ruchy Tai Chi.


Waysun Liao – „Klasyczne Tai Chi”
 

 


Mistrz Waysun Liao omawia wewnętrzne działania i techniki ruchów Tai Chi w oparciu o nowe tłumaczenie trzech podstawowych tekstów, często uznawanych za biblię Tai Chi. Autor mówi, jak zwiększyć wewnętrzną energię (chi) i przekształcić ją w siłę wewnętrzną (jing), tak aby móc uniknąć ewentualnej konfrontacji fizycznej. Opisy technik uzupełniają rysunki autora.

 

 

Dr Yang Ywing Ming – „Sekrety Dawnych Mistrzów Taiji”
 


Przez wieki rozwoju Taiji dawni mistrzowie badali i doskonalili jego zasady. Chcąc uchronić swoją sztukę przed zapomnieniem opisywali ją w pilnie strzeżonych wierszach i pieśniach, przekazywanych tylko najbardziej zaufanym uczniom. Wiersze te i poematy będące niezmierzoną skarbnicą mądrości dla wszystkich praktyków Taiji dopiero w dzisiejszych czasach zostały opublikowane i udostępnione szerszej społeczności. Niniejsza książka zawiera wybrane teksty w tłumaczeniu dr Yang Jwing-Minga i opatrzone jego komentarzem. Czytanie i rozważanie Klasyk Taiji jest zawsze nieustannym źródłem inspiracji i motywacji do doskonalenia swojej sztuki i powinno być stałym nawykiem każdego poważnego praktyka Taiji.


 Chungliiang Al. Huang – „W uścisku z tygrysem, powrót na górę”


 
Pozycję Niewiele jest na świecie prac o tai chi, napisanych przez azjatyckich praktyków z myślą o zachodnich czytelnikach. Książka to pod tym względem jest wyjątkowa. Mistrz Chungliang Al Huang, "tancerz tai ji", nie ogranicza się tylko do prostego opisu technik. Głęboko wnika w istotę chińskich ćwiczeń gimnastycznych i sugestywnie przekazuje ich niepowtarzalny klimat.

 

 

 

Tao Kubusia Puchatka, Benjamin Hoff

 


Tao Kubusia Puchatka, w którym ujawnione zostaje, że jeden z największych mistrzów taoizmu nie jest Chińczykiem ... Ani czcigodnym filozofem ... Ale w rzeczywistości jest nikim innym jak tylko prostym misiem stworzonym przez A.A Milne'a - Kubusiem Puchatkiem!
Jednym słowem. Filozoficzny traktat w bardzo przystępnej formie, doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z Tao.
 

Tao zdrowia. Współczesne, praktyczne podejście do starożytnego stylu życia, Daniel ReidAlternatywne w stosunku do medycyny zachodniej metody leczenia wzbudzają w świecie coraz większe zainteresowanie. Obie książki Daniela Reida z tao w tytule, które oryginalnie ukazały się w jednym woluminie, stanowią jedyny w swoim rodzaju, wszechstronny i praktyczny samouczek harmonijnego i pozytywnego stylu życia, są jednocześnie dobrym wstępem do samego taoizmu. W przystępny dla współczesnego czytelnika sposób książki te przedstawiają - w świetle najnowszych zachodnich odkryć naukowych - wyważony i wszechstronny system reguł dotyczących zdrowego życia, od ponad 5 000 lat wykorzystywany np. w chińskiej medycynie. W pracach tych zawarte są wiadomości z zakresu diety i odżywiania, głodówki i wydalania, ćwiczeń oddechowych i fizycznych, medytacji i jogi, seksu, a więc tego wszystkiego, z czym spotykamy się na co dzień. Daniel Reid osobiście wypróbował na sobie to wszystko, o czym pisze, gdyż według niego sens ma tylko taka teoria, która przynosi praktyczne korzyści.
 

Lao Tsy – Droga


 

Ten kanon filozofii tao to najczęściej tłumaczony na języki europejskie wykład taoizmu. Jest to ten rodzaj wiedzy o świecie i sobie samym, który wprowadza wieczny porządek i ład w zasadę spontaniczności z jaką człowiek odbiera więzi łączące go ze wszechświatem i społeczeństwem.

 

Opowieści o taoistycznych nieśmiertelnych (oryginalnie: TALES OF THE TAOIST IMMORTALS), Wong Eva 
Wiara Chińczyków w nieśmiertelnych sięga czasów legend i prahistorii, jeszcze zanim taoizm stał się filozofią i tradycją duchową. Autorka wychowywała się w Hongkongu, jest adeptem praktyk taoistycznych i cenionym tłumaczem tekstów z tej dziedziny.

Aktualności
TAI CHI GR. POCZĄTKUJACA - z dnia 2019-03-05

 

WTORKI:

GRUPA POCZĄTKUJĄCA 18:00 - 19:00

ZAJĘCIA ODWOŁANE

 

 

 


 


czytaj więcej >>
TAI CHI CHUAN - z dnia 2018-10-04

ĆWICZYMY WE CZWARTKI

godz. 18:00 - 19:00

 

GRUPA ŚREDNIOZAAWANSOWANA

i  GRUPA ZAAWANSOWANA  


czytaj więcej >>
SEMINARIUM QIGONG Z DAISY LEE - z dnia 2017-09-23

BIELSKO BIAŁA 

sala gimnastyczna ZDZ, ul Dworkowa5


czytaj więcej >>
WARSZTATY QIGONG W DŁUGI MAJOWY WEEKEND - z dnia 2017-04-28

28 kwiecień - 03 maj 2017

KOSZARAWA  k/ Zywca


czytaj więcej >>
KOBIECY QIGONG RADIANT LOTUS - z dnia 2017-03-03

 Bielsko Biała

Twoja Enklawa, ul. Żółkiewskiego 16a

PIĄTEK 17:30 - 18:45


 


czytaj więcej >>
TAI CHI Z ELEMENTAMI QIGONG - z dnia 2016-09-06

BIELSKO BIAŁA

"TWOJA ENKLAWA"

ul. Żółkiewskiego 16a


czytaj więcej >>
TAI CHI CHUAN KĘTY - z dnia 2016-09-01

DOM KULTYRY, UL. ŻWIRKI I WIGURY 2A

CZWARTKI:

GRUPA POCZĄTKUJĄCA   18:00 - 19:00

GRUPA ZAAWANSOWANA 19:15 - 20:15


czytaj więcej >>
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAI CHI I QIGONG - z dnia 2016-04-30

Bielsko Biała Park Miejski  przy ul. Słowackiego (przy Bielskim Centrum Kultury) godzina 10:00

 

 


czytaj więcej >>
Realizacja Campeoni